Rozdział 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach został utworzony na mocy uchwały Nr XI/52/76 Gminnej Rady Narodowej w Bobrownikach z dnia 30.09.1976r.
§ 2.
Gminny Ośrodek Kultury, zwany dalej „Ośrodkiem” działa na podstawie:
- Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity -Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami).
- Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity - Dz. U. z 2001r. Nr 13, poz. 123 z późniejszymi zmianami).
- Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 1997 r. Nr 85, poz. 539 z późniejszymi zmianami).
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z późniejszymi zmianami).
- Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity – Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późniejszymi zmianami).
- Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity- Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późniejszymi zmianami).
- Innych właściwych aktów prawnych oraz niniejszego Statutu.
§ 3.
Ośrodek prowadzi działalność kulturalną jako zadanie własne gminy o charakterze obowiązkowym.
§ 4.
Ośrodek obejmuje swoją działalnością teren gminy Bobrowniki, w skład której wchodzą sołectwa: Bobrowniki, Dobieszowice, Myszkowice, Rogoźnik, Sączów, Siemonia, Twardowice, Wymysłów.
§ 5.
Siedziba Ośrodka mieści się w Bobrownikach przy ulicy Sienkiewicza 121A, a w skład Ośrodka wchodzą filie w: Dobieszowicach, Rogoźniku, Sączowie, Siemoni.
§ 6.
Organizację wewnętrzną Ośrodka określa Regulamin organizacyjny nadany przez Dyrektora Ośrodka, po zasięgnięciu opinii Wójta Gminy oraz działających w Ośrodku organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
§ 7.
Ośrodek używa pieczątki z nazwą w pełnym brzmieniu i adresem siedziby.
Rozdział 2. ZAKRES DZIAŁALNOŚCI OŚRODKA
§ 8.
Do podstawowych zadań Ośrodka należy prowadzenie działalności w zakresie upowszechniania kultury, a w szczególności:
- Pozyskiwanie i przygotowanie środowiska do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz kultywowanie i współtworzenie jej wartości.
- Edukacja kulturalna i wychowywanie przez sztukę.
- Gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kultury.
- Tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego.
- Rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych.
- Popieranie wartościowych inicjatyw społeczno - kulturalnych środowiska.
- Gromadzenie, opracowanie, przechowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
- Udostępnianie zbiorów bibliotecznych, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych dla wszystkich czytelników z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży oraz ludzi niepełnosprawnych.
- Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.
- Popularyzacja książki i czytelnictwa.
- Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.
- Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami kultury, organizacjami w rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
- Koordynacja całokształtem działalności kulturalnej w gminie.
- Prowadzenie działalności wydawniczej, w tym wydawanie biuletynu informacyjno-kulturalnego.
- Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży.
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi w tworzeniu i upowszechnianiu kultury oraz kreowaniu wizerunku gminy.
- Wykorzystywanie w działalności Ośrodka wolontariatu.
- Integracja przedstawicieli różnych środowisk artystycznych, oraz rozwijanie indywidualnych talentów i artystycznych zadań twórczych w drodze realizacji projektów wspólnych.
§ 9.
Według ogólnych zasad określonych odrębnymi przepisami Ośrodek może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z tej działalności przeznaczony jest na cele statutowe Ośrodka.
Rozdział 3. NADZÓR, ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE
§ 10.
- Nadzór nad Gminnym Ośrodkiem Kultury sprawuje Rada Gminy Bobrowniki.
- Do pracowników zarządzających Ośrodkiem w imieniu Pracodawcy należą: Dyrektor, który reprezentuje Ośrodek na zewnątrz i Główny Księgowy.
- Dyrektora zatrudnia, zwalnia Wójt Gminy, który wykonuje również w stosunku do Dyrektora wszystkie czynności z zakresu prawa pracy.
- Pracowników zatrudnia, zwalnia Dyrektor, który wykonuje również w stosunku do nich wszystkie czynności z zakresu prawa pracy.
§ 11.
- Dyrektor i pracownicy powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone w odrębnych przepisach.
- Wynagrodzenie osób zarządzających w imieniu Pracodawcy ustalane jest w oparciu o przepisy ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Wynagrodzenie pozostałych pracowników ustalane jest w oparciu o przepisy obowiązujące w sieci placówek upowszechnienia kultury oraz zakładowy Regulamin wynagradzania.
§ 12.
Szczegółową organizację Ośrodka oraz zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych ustala Dyrektor w regulaminie organizacyjnym.
§ 13.
- W Ośrodku działa Rada Programowa Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach, zwana dalej „Radą Programową”.
- Rada Programowa jest organem doradczym Organizatora i Ośrodka.
- Rada Programowa składa się z 5 członków, powoływanych przez Wójta Gminy na 2 letnią kadencję spośród osób dysponujących dużą wiedzą w zakresie działalności Ośrodka, w szczególności twórców, artystów oraz osób zajmujących się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej.
- Członkowie Rady Programowej powołują i odwołują spośród siebie Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Rada Programowa opiniuje programy działalności Ośrodka oraz wyraża opinię w sprawach przekazanych jej do zaopiniowania przez Wójta Gminy i Dyrektora.
- Rada Programowa może z własnej inicjatywy kierować postulaty, apele i opinie do Organizatora oraz Dyrektora w zakresie funkcjonowania Ośrodka oraz organizowania i prowadzenia działalności.
- Dyrektor przedkłada Radzie Programowej do zaopiniowania roczne sprawozdania z działalności programowej i na wniosek Przewodniczącego Rady Programowej inne sprawozdania i informacje.
- Za udział w pracach Rady nie przysługują diety ani zwrot kosztów.
§ 14.
Przy Ośrodku oraz jego filiach mogą działać: towarzystwa kultury oraz fundacje zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział 4. ZASADY FINANSOWANIA OŚRODKA
§ 15.
Ośrodek prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych dla instytucji upowszechniania kultury.
§ 16.
Ośrodek gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
§ 17.
Podstawą gospodarki finansowej Ośrodka jest plan działalności, zatwierdzony przez Dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji ustalonej przez Radę Gminy Bobrowniki.
§ 18.
- Fundusze Ośrodka lokowane są na własnym rachunku bankowym.
- Do składania oświadczeń woli w zakresie spraw majątkowych Ośrodka upoważniony jest jego Dyrektor.
§ 19.
- Ośrodek pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów.
- Przychodami Ośrodka są dotacje z budżetu Gminy Bobrowniki, wpływy z prowadzonej działalności, najmu i dzierżawy składników majątkowych, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.
- Wysokość rocznej dotacji na działalność Ośrodka ustala Rada Gminy Bobrowniki w uchwale budżetowej.
Rozdział 5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 20.
Statut Ośrodka nadaje Rada Gminy Bobrowniki. Zmiany w Statucie mogą być wprowadzone w trybie określonym dla jego nadania.
§ 21.
Podział, likwidacja Ośrodka lub jego filii może nastąpić na podstawie uchwały Rady Gminy Bobrowniki.
§ 22.
Statut Ośrodka wchodzi w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. |